O mnie

DSC_2083

DSC_5692-001tymi słowami kieruję się w życiu, cokolwiek robię, wychodząc z założenia, że tylko angażując się w przedsięwzięcia w 100% i stawiając sobie kolejne wyzwania jesteśmy wstanie osiągnąć życiowy sukces i spełnienie.

Nazywam się Agnieszka Labus i jestem absolwentką (2009) Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz doktorem nauk technicznych (2013) w dyscyplinie architektura i urbanistyka w specjalności urbanistyka i planowanie przestrzenne w kontekście zmian demograficznych.

Jestem fundatorką i Prezesem Zarządu Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+), Adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Ślaskiej. A także do 2019r. Dyrektorem Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Na tej stronie znajdziecie Państwo moje CV i profil naukowy. 

Moje wykształcenie i doświadczenie zawodowe wyraźnie odzwierciedla moją osobowość. Jestem osobą ciekawą świata i podejmowania nowych wyzwań.  Buduję moją wiedzę w kontekście wielowymiarowego i interdyscyplinarnego podejścia do urbanistyki i planowania przestrzennego. Moje zainteresowania badawcze związane są przede wszystkim z rozmyślaniami nad wiekiem dojrzałym. Mam dość przekorną naturę – kiedy inne kobiety w moim wieku myślą, że zawsze będą młode, ja zastanawiam się nad starością. Inspirację do moich badań czerpię ze spojrzenia na planowanie i projektowanie z poziomu życia codziennego. Pewnego dnia przechodząc obok niewielkiego placu w moim rodzinnym mieście – Bytomiu, moją uwagę zwróciła pewna starsza Pani, będąca częścią starzejącego się społeczeństwa, która zawsze o tej porze przesiadywała na jednej z ławek. Ilekroć tamtędy przechodziłam zastanawiałam się:

  • czy przestrzeń placu z ławką odpowiada na potrzeby tej starszej Pani?
  • czy ktoś projektując ten placyk i stawiając na nim ławkę myślał o tym, że w ten sposób zorganizuje przestrzeń miejską w odpowiedzi na potrzeby starzejącej się ludności?

Na powyższe pytania próbowałam odpowiedzieć w mojej pracy doktorskiej zatytułowanej „Starzejące się społeczeństwa europejskie XXI wieku w koncepcjach odnowy miejskiej” zrealizowanej pod kierunkiem Prof. dr hab. inż. arch. Zbigniewa J. Kamińskiego w latach 2009-2013 na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, finansowanej ze środków Narodowego Centrum Nauki w konkursie PRELUDIUM I, a wcześniej w ramach pracy magisterskiej pt. „Zespół integracyjno-pokoleniowy U Dziadków. Koncepcyjny projekt studialny” zrealizowanej w 2009 roku pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Jacka Rybarkiewicza, również na tym samym wydziale (więcej na temat prac w zakładce „Badania”).

Badania

Jestem ekspertem w zakresie odnowy przestrzeni miejskich w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Jako pierwsza w Polsce podjęłam dyskurs naukowy dotyczący koncepcji odnowy miast europejskich w XXI wieku jako miejsca przyjaznego ludziom starszym, co posłużyło do opracowania zagadnień przestrzennych w pierwszym w Polsce dokumencie strategicznym dla regionu małopolskiego.

Praktyczne zastosowanie badań naukowych

W sierpniu 2016 roku jako efekt realizacji projektu w ramach pierwszej w Polsce Akademii Start upowej dla kobiet „Girls go start up Academy“ powołałam do życia fundację Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+). Fundacja Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+) to pierwsza w Polsce organizacja zajmująca się innowacyjnym podejściem do projektowania w kontekście potrzeb starzejącego się społeczeństwa. LAB 60+ jest przykładem wdrażania badań naukowych w praktyce, ściśle współpracuje z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej. LAB 60+ znalazło się na mapie innowacyjnych laboratoriów Komisji Europejskiej i zostało wyróżnione Diamentem Innowacji w 2016. W 2017 roku zostałam laureatką nagrody „O 2018” Polskiego Portalu Kultury w kategorii „Architektura“ za powołanie do życia Fundacji Laboratorium Architektury 60+ „za przetarcie szlaku rzadko uczęszczanego przez projektantów i architektów oraz za empatię i myślenie o przestrzeni publicznej jako o rzeczywistym dobru wspólnym”.

www.lab60plus.pl

Film o LAB60+ na stronie TVP Katowice: Odcinek 1, Odcinek 2

Nagrody

„[… ]Doktor Labus jest cenionym i nagradzanym ekspertem, a jej działalność przypomina misję na rzecz potrzeb stale rosnącego liczebnie pokolenia ludzi starszych.”  – Polityka.pl
Jako pierwsza architektka zostałam laureatką Nagrody Naukowej Polityki w 2014 roku w kategorii nauki humanistyczne. Zostałam także nagrodzona przez liczne gremia m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – stypendium dla wybitnych młodych naukowców, Fundację na rzecz Nauki Polskie – stypendium START, Ambasadę Francji i wiele innych.

 

Staże zagraniczne

W 2015 roku byłam uczestniczką największego, rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce TOP 500 Innovators, odbyłam staże na najlepszych uczelniach na świecie m.in. Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (USA), Uniwersytecie Westminster w Londynie, Uniwersytecie w Edynburgu (Wielka Brytania) oraz Uniwersytecie w Madrycie (Hiszpania).

Inne

Poza działalnością związaną z tematyką starzenia się społeczeństwa, wspieram także działalność kobiet w nauce, m.in. w ramach akcji „Dziewczyny na Politechniki” organizowanej przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, zorganizowałam także międzynarodowe warsztaty na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w ramach europejskiego projektu genderSTE finansowanego z sieci COST na temat uwzględniania w badaniach zagadnień płci i wieku.
Poprzez swoje działania staram się promować rolę architekta – humanisty, wrażliwego na potrzeby różnych grup użytkowników.

Uczestnictwo w stowarzyszeniach:

Aktywnie uczestniczę w wielu stowarzyszeniach. Od 2011r. jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego (PTG) (od 2013 r. członkini Komisji Rewizyjnej PTG). Od 2014 r. biorę udział w akcji COST (Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych) w ramach sieci genderSTE Working Group 3 (Cities, Energy, Climat Change, Transport) (www.genderste.eu). Od 2015 r. także uczestniczę w stowarzyszeniu lokalnego MDM (Miasto dla mieszkańców) w Bytomiu, jestem członkinią Towarzystwa Urbanistów Polskich, (oddział w Katowicach) oraz Komisji Urbanistyki i Architektury Prezydium Oddziału PAN. W 2016 r. zostałam ekspertem w Radzie Programowej Fundacji Blisko (fundacjablisko.pl) i ekspertem w Krajowym Instytucie Gospodarki Senioralnej w Warszawie.

Zapraszam do zapoznania się z moim dorobkiem naukowym i badaniami a jednocześnie zachęcam do kontaktu i wymiany wiedzy.

Materiał filmowy:
Reprezentowanie Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w jednym z cyklu filmów pt. Twarze Uczelni” w 2015 roku:
katowice.tvp.pl (5 minuta 6 sekudna)

Zapraszam do odwiedzenia moich profili z dostępnymi publikacjami naukowymi online na portalach www.researchgate.net, polsl.academia.edu oraz scholar.google.pl.

Powrót