17 X 2016 – Seminarium Komisji Europejskiej „LabConnections”, Bruksela

Celem spotkania było zaprezentowanie innowacyjnych laboratoriów i ich projektów odnoszących się do różnorodnej problematyki i wyzwań w obszarach polityki UE. Przez dwa dni spotykali przedstawiciele innowacyjnych laboratoriów pochodzących z różnych państw europejskich.
Były warsztaty, dyskusje, wystawa plakatów poszczególnych laboratoriów. W ramach spotkania będziemy dzielić się doświadczeniami z innymi uczestnikami, w jaki sposób założyć i prowadzić laboratoria, jak zapewnić i wykazać wpływ na funkcjonowanie polityk publicznych, jak zachęcić do współpracy różnych intersariuszy oraz świadczyć usługi dla sektora publicznego. Efektem spotkania ma być wspólne wypracowanie działań i kierunków odnoszących się do konkretnych wyzwań polityki UE, które mogą otrzymać wsparcie ze strony UE. Zastanawialiśmy się jak udoskonalić i wesprzeć (w jakim zakresie?) innowacyjne laboratoria, które łączą różnych intersariuszy na poziomie UE, a także na poziomie polityki krajowej, regionalnej i lokalnej.
Sporo dyskutowaliśmy o polityce miejskiej oraz o tym jak powiązać i czerpać korzyści z różnych koncepcji wypracowanych przez miasta tj. smart city, eco-friendly city, age friendly city? Jaki jest potencjał innowacyjnych laboratoriów w polityce miejskiej oraz jakie są bariery i przeszkody dla ich rozwoju? Był networking, dyskusje, analiza problemu metodą design thinking, były markery, karteczki, rysunki, schematy, słowa kluczowe, a także budowanie modelu. W drugim dniu było bardzo entuzjastycznie i pracowicie, nawiązaliśmy sporo kontaktów, mamy mnóstwo przemyśleń, dołączyliśmy do grona innowacyjnych europejskich laboratoriów, usłyszeliśmy także mnóstwo pozytywnych komentarzy skierowanych do pomysłu LAB 60+, jednym z nich było: „niektóre laboratoria przyjechały tutaj, żeby zobaczyć co inni robią w Europie, ale są też takie jak LAB 60+, które są tutaj po to żeby kształtować Europę”.

Powrót